صفحه نخست | آرشيو مطالب | پروفايل مدير English / العربية / French
Translate This Page To English
تبديل هذه الصفحة إلي لسان العربية
Traduire cette page en français
مولتی هاستر
اندازه قلم: گ گ گ
:تغيير رنگ
از اين قسمت مي توانيد رنگ اين صفحه را سفارشي سازي نماييد. تنها بر روي رنگ مورد علاقه ي خود کليک کنيد.

  • سر دفتر
  • اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  • صندوق پيام ها
  • صندوق پيام هاي پايگاه محلي براي نظرات کلي شما پيرامون پايگاه با نمايش عمومي
  • آخرين مطالب
  • مشاهده عناوين آخرين مطالب ارسال شده
  • تماس با ما
  • ارتباط آسان و سريع با پست الکترونيک من

نرمی غضروف کشکک  

نرمی غضروف کشکک

در زير استخوان کشکک غضروفی قرار گرفته که با زانو مفصل ميشود.در حالت طبيعی اين غضروف صاف و درخشان است اما ممکن است در اثر عواملی اين غضروف سائيدگی پيدا کند. اين سائيدگی به دو علت است يکی اينکه با افزايش سن و فشار به غضروف مثل ساير نقاط بدن اين فضروف نيز دچار سائيدگی ميشود.

نوع دوم در جوانان بخصوص دختران در سنين رشد ديده ميشود. با توجه به رشد سريع در اين سنين اختلاف قدرت عضلات دو طرف کشکک باعث کشيده شدن کشکک به يک سمت ميشود و در اين حالت کشکک در مسير طبيعی خود حرکت نکرده و درد جلوی زانو ايجاد ميشود. درد با چمباتمه زدن يانشستن بی حرکت تشديد ميشود و حتی گاهی درد به پشت زانو نيز تير ميکشد.

در مراحل اوليه اسيب زيادی به غضروف وجود ندارد و با انجام تمرين درمانی قابل پيشگيری و درمان است. اما در صورت ادامه بيماری، غضروف بتدريج آسيب ميبيند. تمرين براساس نوع مشکل تجويز ميشود و بيشتر بر تقويت غضلات داخلی ران و کشش عضلات خارجی تکيه دارد. گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی قبل از ورزش ضروری است

حرکاتی مثل زانو زدن، بالا و پائين رفتن از پله، چمباتمه زدن، دويدن در سرازيری و سربالائی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زين دوچرخه همگی اين حالت را بدتر ميکنند. کفش بايد  مناسب باشد و در موارد خاص کفی تجويز ميشود

در موارد شديدتر علاوه بر ورزش، استفاده از چسبهای مخصوص روی زانو، زانوبند و گاهی فيزيوتراپی کمک کننده است.

در موارد بسيار کمی نياز به جراحی است و اکثر بيماران با اقدامات توانبخشی بهبود پيدا ميکنند.
www.amin-sport.blogfa.com دنیای ورزش
(جدید ترین سایت تحقیقات و مقالات ورزشی)
Email :
dariush_eghbali_1329@yahoo.com
Gmail : amin.rahimi.orimi@gmail.com
Hotmail: rahimi.orimi@hotmail.com

 


بیماری نرمی غضروف زانو

درد قسمت قدامی زانو( بنام کندرو مالاسی استخوان کشکک)
درد قسمت قدامی زانو,اصطلاحی است کلی که بطور یقین بیش از یک اختلال بالینی را شامل میشود. ماهیت غیر اختصاصی این اصطلاح, نشان دهنده این مطلب است که علت درد همیشه مشخص نمیشود.این حالتهای بالینی, بطور اختصاصی در نوجوانان, و مخصوصا دختران رخ میدهد.توضیحات زیر مربوط به یکی از ضایعات بخوبی شناحته شده بنام کندرو مالاسی استخوان کشکک هستند. علایم مشابهی نیز ممکن است در غیاب تغییرات مشخص استخوان کشکک رخ بدهد که عامل مسبب آنها نامشحص است.
کند رومالاسی استخوان کشکک
در این بیماری , غضروف مفصلی ( مخصوصا قسمت داخلی آن) به دلایلی که مشخص نیست خشن و رشته رشته میشود. تصور میگردد که سایش ایجاد شده بین ناحیه آسیب دیده وقسمت داخلی زائده انتهای پائینی استخوان ران , مسول بروز درد است. این بیماری با آرتروز تفاوت دارد ولی ممکن است آرتروز سالهای بعد اضافه گردد.
بالینی:
بیمار اغلب دختر ۱۵-۱۸ سالهای است که درد آزار دهنده ای در عمق زانو و پشت استخوان کشکک خود احساس میکند . درد بیمار با با لارفتن از پله ها یا پاین آمدن از پله ها تشدید میگردد.
اغلب تجمع مایعی در درون مفصل وجود دارد و ممکن است پس از جابجا کردن استخوان کشکک به یک طرف در لمس عمقی آن حساسیت موضعی یافت گردد. همچنین ممکن است نقطه ای از حساسیت موضعی شدید بر روی قسمت قدامی زایده استخوان ران وجود داشته باشد. حرکات مفصل ممکن است همراه با کریپیتاسیون(صدا) باشند که از روی استخوان کشکک به دست فرد معاینه کننده متقل میشود.( مخصوصا وقتی که بیمار از حالت ایستاده زانوهای خود را خم میکند و مینشیند)
فیلمهای رادیوگرافیک طبیعی هستند . آرتروسکپی( مشاهده ویدئویی) ضایعات پاتلا را در صورت وجود نشان میدهد.
www.amin-sport.blogfa.com دنیای ورزش
(جدید ترین سایت تحقیقات و مقالات ورزشی)
Email :
dariush_eghbali_1329@yahoo.com
Gmail : amin.rahimi.orimi@gmail.com
Hotmail: rahimi.orimi@hotmail.com
درمان:
درمان بیماری تقریبا در همه موارد باید از توع انتظاری باشد. معمولا از بانداژ سفت crepe استفاده میشود. و فعالیتهای شدید محدود میگردد.
این گونه احتیاطات معمولا علایم بیمار را تاحد زیادی کاهش میدهد . از درمان جراحی باید اجتناب شود زیرا اگر چه روشهای مختلفی توصیه میشوند نتایج آنها تقریبا در همه موارد نامید کننده هستند.

ساييدگي زانو در افراد چاق 2 برابر بيش از سايرين
ساييدگي مفصل ران و زانو در افراد چاق دو برابر بيشتر از افراد با وزن متعادل است.
دكتر صفريان متخصص ارتوپدي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:آرتروز زانو علت‌هاي بسياري دارد كه سن زياد يكي از مهمترين دلايل آن است، همچنين در برخي خانواده‌ها زمينه ارثي وجود دارد و در افراد چاق، آرتروز زانو با تخريب مفصل زانو بيشتر از افرادي است كه وزن متعادلي دارند.
اين ارتوپد ادامه داد: افرادي كه در مناطق كوهستاني زندگي مي‌كنند بايد مراقت مفاصل خود باشند، زيرا به مفاصل آنها فشار زيادي وارد مي‌شود، بنابراين بايد ورزش‌هايي را كه عضلات اطراف مفصل را تقويت مي‌كند، انجام دهند.
دكتر صفريان گفت:منقبض كردن عضلات چهار سر جلوي ران با مكث شش ثانيه به طور مرتب و چند مرتبه در روز و استفاده از دوچرخه ثابت به طور نرم از جمله ورزش‌هاي تقويت عضلات مفاصل است
www.amin-sport.blogfa.com دنیای ورزش
(جدید ترین سایت تحقیقات و مقالات ورزشی)
Email :
dariush_eghbali_1329@yahoo.com
Gmail : amin.rahimi.orimi@gmail.com
Hotmail: rahimi.orimi@hotmail.com


مطالعه عامل نرمی مفاصل

جام جم آنلاين : دانشمندان آمریکایی می گویند نیروهای لغزنده که برای سطوح غضروفی بکار می روند سلولهای بافت را به تولید ملکول هایی وامی دارند که مفصل را نرم کرده از آن حفاظت می کنند.
به گزارش ساینس دیلی ، مطالعه انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا بخشی از تلاش های صورت گرفته برای رشد غضروف در آزمایشگاه است که قرار است برای تعویض غضروف صدمه دیده یا سطوح مفصلی بیماربه کار رود.
محققان نشان داده اند که نیروهای وارده بر غضروف سلول های کندروسیت موجود در آن را به تولید پروتئوگلیکان 4 وامیدارد. این یک گام مهم به سوی رشد بافت مفصل برای پیوند است.
پروتئوگلیکان نامی است که وجود اجزاء پروتئینی و پلی ساکاریدی را منعکس می کندو در واقع واحد ساختمانی بافت همبند در سراسر بدن است.
سلول های کندروسیت غضروف اشکال مختلفی از پروتئوگلیکان ها شامل انواعی که باعث نرمی غضروف می شوند ، را می سازند. پروتئوگلیکان – 4 به داخل مایع مفصلی ترشح می شود تا سطوح غضروف را پوشانده و آن را نرم سازد.

 

منبع

http://www.medicinenet.com/patellofemoral_syndrome/article.htm
http://www.scopus.com/scopus/home.url
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/
http://www.amin-sport.com

 نظر یادت نره

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

 نوشته شده توسط امین رحیمی | لينک ثابت |


Powered by WebGozar

مکان تبليغات شما

شما مي توانيد با کمترين هزينه در اين مکان تبليغ خود را قرار دهيد.با ما تماس بگيريد aminsport_info@yahoo.com.

مکان تبليغات شما

شما مي توانيد با کمترين هزينه در اين مکان تبليغ خود را قرار دهيد با ما تماس بگيرد aminsport_info@yahoo.com.

(فرهنگ لغت)

فروشگاه اينترنتي دنياي ورزش 1.فروش انواع فیلم و سی دی های ورزشی 2.آموزش رشته های ورزشی مختلف (از مبتدی تا حرفه ای) 3.مسابقات مهم ورزشی 4.کتاب و تجهیزات ورزشی 5.تجهیزات و لوازم ورزشی آدرس ايميل : aminsport_info@yahoo.com

اگر مطالب اين سايت را دوست داريد و آن را دنبال مي کنيد به شما پيشنهاد مي‌کنم اين کار را با استفاده از خوراک انجام دهيد تا درکنار اطلاع سريع از به‌روز رساني سايت بدون مراجعه به سايت مطالب را بخوانيد.
خوراک
Copyright 2009 - amin-sport.blogfa.com & Designer: امين رحيمي
از لينک هاي خود درآمد کسب کنيد! کليه حقوق اين سايت متعلق به مدير سايت مي باشد، استفاده از مطالب اين سايت صرفاً باذکر منبع بلا مانع است